«Автостоп робить світ щасливішим і кращим», – поради від досвідчених мандрівників

Черкаси28 липня, 19:17
 60 0

Автосто́п (від фр. auto-stop), автоспин, англ. hitchhiking — спосіб пересування, що полягає у використанні попутного транспорту, найчастіше автомобілів. Так трактує це слово тлумачний словник.

У розумінні багатьох людей автостоп це насамперед можливість подорожувати світом майже безкоштовно. Довкола такого способу туризму існують стереотипи. Основний те, що автостоп небезпечний. Для того, щоб дізнатися більше про можливості, які дає автостоп і розвінчати стереотипи, на Всеукраїнському зльоті автостоперів ми поспілкувалися із досвідченими мандрівниками, які подорожують світом не один рік.

Лесик Яцейко, 21 рік, Івано-Франківськ, автостопер:

Мої подорожі за кордон почалися з того, що мої друзі поїхали до Венеції, і в мене теж виникло бажання відвідати якусь країну, але тоді мені не дали візу. Врешті-решт, я відкрив собі візу на 8 днів до Польщі. Але так трапилося, що за два тижні до поїздки, коли я працював актором на ходулях, я впав із них і зламав руку. Я розумів, що у мене є відкрита віза, яку потрібно використати, адже потім другу не дадуть. Отак, зі зламаною рукою я вирушив до Польщі, доїхав до Вроцлава (а це дуже близько до німецького кордону) і тоді зрозумів, що хочу побачити більше.

Поки що я відвідав 13 країн і планую подорожувати далі. Я люблю їздити за кордон, адже там я здобуваю багато досвіду. Я гадаю, що українцям варто змінюватися. Перш за все, варто кожному вивчити англійську. Якщо ми будемо переймати досвід із-за кордону, ми зможемо значно швидше розвиватися.

Зі своїх подорожей я найбільше запам ятав Норвегію. Це ніби паралельний світ, порівняно з нашою країною. Там люди не женуться за матеріальними цінностями, на відміну від нас, адже у них всього вдосталь. Тамтешні жителі живуть у гармонії з природою, ведуть потужну екологічну політику, а довкола тільки гори та озера. Вони живуть, переважно, у сільській місцевості. Люди дуже толерантні, виховані та завжди готові допомогти. Цього нам точно варто повчитися.

Я маю дивовижну історію з Норвегії. Якось ми протягом дня їхали 400 км у проливний дощ і, прибувши до пункту призначення, зрозуміли, що через дощ не можемо поставити намет. Ми з другом пішли на вокзал, де до нас підійшли два поліцейських, щоб перевірити документи, а потім вони нам запропонували заночувати у відділку.

Хлопці, у нас тепло, нема дощу і є диван.

Звісно ми здивувалися і були вражені, адже про що ще можна мріяти стоперу?

Для тих, хто боїться подорожей автостопом, я рекомендую не дивитися телевізор. Адже тоді ви починаєте думати, що нас оточують лише злочинці, а це зовсім не так. Погані люди, звісно, є всюди, але коли ти подорожуєш, то натрапляєш тільки на добрих людей, які щиро бажають тобі допомогти. Ніхто нічого поганого не зробить мандрівнику, адже всі знають, що це бідні люди. До того ж у автостопі зупиняються тільки хороші водії, злі в тебе проситимуть грошей.

Ніколи не забувайте, що під час подорожі вам необхідно мати з собою воду, трохи їжі й, звісно, хороший настрій. Адже автостоп це не безкоштовний проїзд. Плата це ваша розмова і культурний обмін, що ви отримуєте обоє. Україною я вже досить проїздив, і зараз знову вирушаю за кордон: серпень Словацькі гори та Італія, а у вересні знову їду до Норвегії .

Дмитро Чепурний, 22 роки, Луганськ, засновник руху Студкауч :

Я зараз працюю над проектом Студкауч . Він дозволяє молодим людям, які цього прагнуть, вписуватися та подорожувати країною. Ідея полягає у культурному обміні. Взагалі автостоп та каучсерфінг (спосіб організації подорожей, коли люди в різних містах і країнах, домовляючись попередньо через інтернет, безкоштовно діляться один з одним місцем для ночівлі, організовують спільні мандрівки та розвивають культурний взаємообмін ред.) це можливість для людей побачити країну зсередини, зрозуміти її економічну та політичну ситуацію. Студенти цього собі дозволити за одну стипендію не можуть. Каучсерфінг це можливість фактично безкоштовно побувати в іншій країні та розширити свій культурний рівень. Так, є рухи місцеві, тобто у межах країни, та глобальні, які дозволяють побачити фактично весь світ.


До 2014 року я подорожував близько 30 тис. км. Я сам із Луганська, а після конфліктної ситуації, що склалася, довелося подорожувати менше. Втім ми з другом заснували такий рух як Студкауч . Його мета полягає в об єднанні всієї України, показати, що схід та захід мають багато спільного. Також я кілька разів їздив на Кавказ та до Європи.

Приваблює в автостопі те, що ти може й знаєш, куди хочеш поїхати, але саму мандрівку спланувати неможливо. Щоразу це щось нове та непередбачуване. В тому і весь кайф, що ти не знаєш, де опинишся. Можеш їхати до Тбілісі, а потрапити в гори. В цьому є своя романтика, адже це несподівані зустрічі та цікаві розмови.

Для тих, хто бажає спробувати автостоп, варто просто вийти на трасу. Знаєте, наш колишній мер Луганська завжди говорив, що Луганськ це місто можливостей, а місцеві жителі додавали, що, наприклад, це можливість звідти поїхати. Можливостей для подорожей насправді існує безліч. Я думаю, що більшість проблем у нас через те, що за статистикою понад 70% людей не були за кордоном.

Для того, щоб поїхати за кордоном, потрібно трохи грошей, лоукости (дешеві авіарейси), а також сайт Каучсерфінгу ( https://www.couchsurfing.com ), який потрібно використовувати для того, щоб безкоштовно проживати за кордоном .

Ігор Беловський, 22 роки,Тернопіль, автостопер:

У 18 років я залишив університет і почав подорожувати Україною. Досі я ще не був за кордоном і розумію, що ще й не час, адже я ще не освоїв нашу країну та не маю досвіду для поїздки за кордон.

Я думаю, що я точно об їздив пів-України: Крим, Захід, Північ, Схід.

Для тих, хто бажає подорожувати автостопом, варто забувати стереотипи. І перший з них це те, що всі водії злі і хочуть тебе образити. Насправді, чим більше ти стопиш, тим більше ти розумієш, що люди, які зупиняються, насправді хочуть тобі допомогти. Також є стереотип, що без грошей неможливо подорожувати. Насправді це не так. Я свого часу об їздив Крим протягом двох тижнів за 500 грн.

Зараз я підприємець співвласник винарні в Тернополі. Зрозуміти, що я хочу від життя, мені допоміг автостоп. Адже під час подорожі, ти помічаєш, як змінюються краєвиди та люди довкола. Так ти позбавляєшся стереотипів та можеш почувати себе вільніше у житті. Також ти відчуваєш свої можливості. Ти розумієш, що можеш щось зробити. В той момент, коли ти береш рюкзак і йдеш на трасу зупиняти машину зникає страх та відчуття, що щось не вийде. Адже все, що ти робиш, приносить тобі результат.

Коли ти мандруєш, ти розумієш, що ти хочеш робити, як ти це хочеш робити, а також зустрічаєш людей, які допомагають тобі зрозуміти, як правильно це зробити. На шляху до успіху завжди будуть труднощі, але основне це не зупинятися, а йти далі. І тоді, з часом, все обов язково прийде .