Братній Бидгощ. Як влаштоване польське місто-побратим Черкас

Черкаси26 липня, 11:59
 20 0

Нещодавно знімальна група «Громадського ТБ: Черкаси» побувала у польському місті-побратимі Черкас – Бидгощ. Воно знаходить за 1230 км від Черкас. У ньому живе більш, ніж 350 тис. людей. Ми дізналися, як там борються за естетику міста, як ремонтують дороги, як влаштований громадський транспорт та як Бидгощ став раєм для велосипедистів.

Бидгощ є одним із найбільших міст у Польщі, 8-ме за чисельністю населення. Це затишне містечко з великою кількістю історичних будівель. У Бидгощі є спеціальний відділ, які опікується облаштуванням міського простору. Ми поспілкувалися з головним спеціалістом із естетики Бидгоща Мареком Івінським .

Мареку, чи є у міста стратегія благоустрою?

У Бидгощі є плани просторової забудови міста. Завдяки ньому ми контролюємо деякі якісні та естетичні стандарти забудови: вигляд, висоту, упорядкування. Також ці плани застосовуються і до реклами. Тобто різні частини міста обов язково мають плани просторового благоустрою, і вони відносяться до конкретного простору в місті.

В історичній частині міста можна будувати багатоповерхівки?

Для старого міста є план благоустрою Старе місто . Ми намагаємося, щоб історична частина міста мала відповідний характер. Щоб реклама стилістично відповідала конкретному будинку чи конкретній частині міста. Важливою є колористика кольори повинні бути більш природні та відповідати історичній епосі. Благоустрій міського простору також включає малу архітектуру, освітлення, лампи, лавки. Для нас важливо, щоб всі деталі міста гармонійно поєднувались між собою, так би мовити були одного ґатунку.

І ви видаєте дозволи на будівництво?

Звісно ми, надаємо такі дозволи. У літній період також з являються літні тераси, пивні майданчики Ми намагаємося, щоб вони були естетичні, з живими квітами, щоб вони відповідали історичній частині міста, поєднувалися з простором, створювали цілісність.

Чи можливо таке, щоб за вашим театром, що знаходиться в центрі міста, побудували багатоповерхівку?

Безпосередньо біля то швидше за все ні (сміється). В Бидгощу є архітектор міста, пластик міста, рада зі справ естетики при мерові. Всі ці особи опікуються міським простором, над послідовністю благоустрою цього простору. Звичайно, за межами центру, в менш урбанізованій частині чи в бізнесовій частині міста могли б з явитися подібні будинки.

Яка ситуація із зовнішньою рекламою у Бидгощі?

Ми слідкуємо за тим, щоб в центрі міста, тобто в історичній частині, не з являлися білборди, великоформатна реклама. Перш за все тому, що будинки часто мають цікаві архітектурні деталі. Звичайно ж реклама з являється в Бидгощі, але поза центром, на прольотних трасах, де розвинена торгівля, де великі магазини. У центрі міста ми намагаємося впорядковувати рекламу, не даємо дозволів на великоформатну рекламу.

А що з вивісками?

Люди часто трактують простір як свій власний. І тоді можна бачити, що вони розміщують вивіски неорганізовано, вішають банери, великоформатну рекламу. У таких випадках я втручаюся як пластик міста. Часто це нелегка справа. Адже коли хтось витратив на рекламу гроші, то важко його переконати, щоб він зняв її, хоча вона й не пасує до цього місця. Ведемо переговори, часто показуємо приклади, як мала б виглядати реклама у цій ситуації, намагаємося мирно вирішити проблему. І нам вдається. Звичайно, це довгий процес,часом він може тривати два-три місяці, але завершується успіхом. Намагаюся бути послідовним і не можу миритися, коли бачу щось неестетичне. Постійно з являються нові і нові виклики, які перетворюються в постійну боротьбу за естетику простору. Але хтось повинен про це піклуватися і я вважаю: щоразу все більш успішно. Бидгощ стає все красивішим і, мені здається, це помітно.

Як на зауваження реагують власники магазинів?

По-різному. Є більш свідомі жителі, які з повагою ставляться до міста, його історії. Вони усвідомлюють, що неприродно і нефункціонально розміщувати великий банер на фасаді історичного будинку. З такими людьми найпростіше розмовляти, бо вони перш, ніж щось робити, приходять до муніципалітету, консультуються. І, звісно, ми надаємо приклади, як можна це зробити. Акцентую увагу на тому, що хороша реклама зовсім не обов язково повинна бути дорогою. Сьогодні ми маємо такі технологічні рішення, що дозволяють зробити дійсно дієву, гарну рекламу за незначні кошти. Наприклад, є реклама мальована з шаблоном. Маємо старі будинки, на яких така реклама функціонує ще з воєнних часів і має чудовий вигляд. Реклама зовсім не повинна бути крикливою. Звичайно, є особи, які вважають, що коли винаймають якийсь магазин, то можуть там просто повісити величезний рекламний банер. На такі моменти ми реагуємо. Звертаємося до таких людей і маленькими кроками нам вдається переконати, що це не найкраще рішення.

Як влада Бидгоща може вплинути на таких людей?

Завжди намагаємося розмовляти. Ми за діалог. Показуємо приклади, що можна це зробити інакше, більш природньо. Звичайно, є інші засоби. Маємо будівельний нагляд. У цьому разі ми відштовхуємося від будівельного закону і фактично можемо накладати штрафи, карати. Але, зізнаюся щиро, ще жодного разу не застосовував такі методи. Завжди був діалог, нагадування, листи, але аж до досягнення цілі намагаємося послідовно лупати цю скалу.

Про те, як у Бидгощі ремонтують дороги, як побудований громадський транспорт і велосипедна інфраструктура, ми поговорили із заступником міського голови Бидгоща Мірославом Козловічем .

Мірославе, ви відповідаєте за утримання доріг в Бидгощі. Розкажіть, як будують дороги у вашому місті.

У Бидгощі цим займається державна структура Управління міського публічного транспорту. Департамент працює в рамах бюджету міста, в рамах виділених коштів. Щороку департамент оголошує тендери на ремонт дороги, і найчастіше такий ремонт розділений на два або три пакети пакет весняний, літній, осінній ремонт поверхні дороги.

Хто ремонтує дороги в Бидгощі приватні компанії чи комунальні?

Підприємства приватні. Відбувається тендер.Основними критеріями є вартість послуг та ремонту. Але також при розгляді звертаємо увагу й на інші фактори.

Звідки берете гроші на ремонт доріг?

Гроші на ремонт виділяються з міського бюджету. Останні два роки ми виділяли по 15 млн злотих на ремонт доріг (90 млн грн). Цього року ця сума складає 10 млн злотих (60 млн грн). Але цьогоріч ми додатково запустили програму з будівництва доріг у районах, і плануємо виділити на цю ціль 17 млн злотих.
Програма будівництва районних доріг триватиме кілька або навіть кільканадцять років. Маємо побудувати та привести до ладу багато доріг, особливо в приватному секторі, і де велика частина доріг ґрунтові.

15 млн це щоб залатати дороги?

Ці кошти підуть на капітальний ремонт.

Чи латаєте ви дороги?

Звичайно, деякі відрізки доріг, які ще не потребують цілковитої заміни поверхні, латаються, так звані часткові ремонти.

Скільки на це виділяєте грошей?

На ці роботи, звісно, виділяється менший бюджет. Капітальний і частковий ремонти знаходяться в різних бюджетних класифікаціях. Ми намагаємося призначати більші квоти на повне будівництво дороги чи капітальний ремонт. Адже це призводить до збереження міського транспорту, оскільки автобуси менше зазнають пошкоджень і служать довший термін. Також якщо автомобілі пошкоджено через поганий стан доріг, місто має відшкодувати витрати власнику. Тому місту набагато дешевше обходяться якісні і в гарному стані дороги.

Чи ви задоволені тим, як приватні фірми ремонтують дороги?

Є деякі нюанси. Особливо якщо мова йде про терміновість робіт. Через те, що часом ґрунт відрізняється від того, який очікували, час реалізації інвестиції затягується. Але фірми, як правило, ретельні та відповідальні. Був один випадок із фірмою, що виграла всі пакети і вона мала проблеми з їхньою реалізацією. Процес реалізації тривав довше, ніж планувалося. Проте у відповідності з договором були нараховані штрафи і наразі все добре, всі ремонтні роботи вже завершено.

Ви також відповідаєте за громадський транспорт. Розкажіть, як побудована транспортна система в Бидгощі?

Одноразовий проїзд у міському транспорті Бидгоща 3 злотих (18 грн). Вартість годинного квитка становить 4 злотих 20 гроши, пасажир може робити пересадки протягом однієї години дії квитка. Місячний іменний квиток 88 злотих. Пільгові квитки для учнів, студентів коштують наполовину дешевше. Прагнемо робити громадський транспорт максимально привабливим. Намагаємося інвестувати в публічний транспорт. У січні цього року ввели в користування нову трамвайну лінію. Закупили 12 нових сучасних трамваїв, із пониженими пандусами. Половина коштів на утримання транспорту йде від продажу квитків, а половина з міського бюджету.

Кому належить транспорт у Бидгощі?

Організацією публічного транспорту в місті займається той самий департамент, що й дорогами Управління міського публічного транспорту. Він замовляє виконання послуг перевезення міським транспортним закладам. Близько 30% транспортних послуг замовляються черед тендери. Це допомагає нам визначити ринкову ціну. Ми намагаємось, щоб ціна міських перевізників співвідносилася з цінами перевізників приватних. Фірма повинна працювати рентабельно, як кожна приватна фірма.

Тобто громадський транспорт не рентабельний?

Так. Місто доплачує близько половини. Але за допомогою цього намагаємося досягти, щоб приватних автомобілів на вулицях було якнайменше. Проводимо акції, спрямовані спонукати мешканців надавати перевагу міському транспорту, а не приватним автомобілям. Всі нові придбані автобуси обладнані кондиціонерами, є доступ до WiFi, вони екологічні, інклюзивні. Автобуси мають бути виготовлені в рік оголошення тендеру. І такі автобуси працюють принаймні 8 років.

Чия ідея з прокатом велосипедів у Бидгощі?

Ініціатором цього проекту є місто. Беремо за взірець інші європейські міста, які роблять акцент на екологічність. Із квітня минулого року понад 33 велосипедних станції запрацювали в нашому місті. А також нас надихає та мотивує Група велосипедної політики, яка складається з громадян, які добровільно увійшли до її складу. Ця організація визначає, де будуть розташовані велостанції в місті та іншу політику, пов язану з розвитком велосипедної інфраструктури. Всі велосипедні інвестиції завжди продумані цією групою осіб.

Тобто велосипеди належать місту?

Ні, прокатом займається приватна компанія. Ми оголосили тендер на функціонування бидгощської міської системи велосипедів. І компанія, яка виграла, отримує кожного місяця оплату за це. Проїзд велосипедом до 20 хв. в Бидгощі безкоштовний, і багатьом жителям вдається за цей час проїхати з пункту А до пункту Б, тобто вони мають безкоштовний проїзд. Місто компенсує ці кошти виконавцю послуг, а виконавець натомість зобов язаний турбуватись про якісь велосипедної системи, щодня проводити контроль якості і кількості велосипедів на станціях.

Чи крадуть велосипеди у Бидгощі?

Якщо мова про міські велосипеди то швидше ні. Це досить специфічні велосипеди, і такі ситуації трапляються дуже рідко. Такий велосипед швидше можуть десь залишити, ніж вкрасти. Якщо мова про приватні велосипеди, то звичайно трапляються випадки крадіжок, як у всій Європі. Крадуть переважно привабливі дорогі велосипеди.

Скільки грошей витрачаєте на будівництво велосипедних доріжок?

На будівництво велодоріжок виділяємо умовну суму, котра щороку записуємо до бюджету це 5 млн злотих (30 млн грн). Ці кошти призначаємо на проекти та їхні виконання. У випадку, якщо ця квота не буде використана протягом року, вона переходить на наступний рік. Тобто на сьогодні ми займаємося проектуванням кількох доріг через усе місто, а від наступного року будемо реалізовувати ці проекти, яких вже досить багато. Кожна інвестиція доріг, яку зараз реалізовуємо в місті, також передбачає велосипедну інфраструктуру. Не проєктуємо нових доріг без велосипедної інфраструктури. Тобто, велосипедних доріг з являється набагато більше, ніж передбачено в бюджеті.

Чому це для вас важливо?

Перш за все, є певні стандарти. В Групі велосипедної політики ми опрацювали певні стандарти побудови велосипедних доріг. Ці стандарти, указом мера міста стали обов язковими. Тобто це наші обов язки, це екологічно і по-європейськи. Ми розуміємо, що велосипед це не лише турбота про екологію, але також охорона здоров я. Цей вид транспорту має лише плюси. Ми вчимося у країн Західної Європи, Голландії, Данії, де велосипед є важливим щоденним видом транспорту.

Порадьте українцям, як вирішите проблему доріг?

Раджу не займатися латанням тих доріг, які вимагають цілковитого перебудування. Краще цілковито поремонтувати меншу кількість доріг. І, звичайно, потрібно так планувати тендери, щоб мати принаймні 5-річну гарантію виконаних робіт.