Черкаське сміття: куди тебе подіти?

Черкаси20 липня, 17:40
 32 0

Після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі біля Львова в Україні нарешті заговорили про проблему сміття. «Громадське: Черкаси» вирішило дізнатися, що відбувається на нашому сміттєзвалищі?

Куди звозять черкаське сміття? Чи побудують у Черкасах сміттєпереробний завод? І взагалі як вирішити питання зі сміттям у нашому місті?

Варіант 1. Сміттєзвалище

Знайомтеся, ця 15-метрова гора це черкаське сміттєзвалище. Воно знаходиться поблизу с. Руська Поляна та навчального центру прикордонників Оршанець . Сюди щодня німецька компанія Umwelt звозить більш, ніж 200 тонн сміття.

Черкаське сміттєзвалище далеко не найгірше в Україні. Воно обваловане, тобто укріплені стінки сміттєзвалища, щоб воно не обвалилося, як біля Львова.

Наскільки шкідливе сміттєзвалище?

Стічні води, які утворюються від сміття (так званий фільтрат), забруднюють токсинами землі й ґрунтові води, також через гниття частина токсичних речовин потрапляє в повітря.

Іще сміттєзвалища велике джерело метану, одного з основних парникових газів. Саме через метан найчастіше стаються пожежі на звалищах.

Однак проблему з метаном у Черкасах обіцяють вирішити. До травня наступного року компанія ЛНК має викачати біогаз зі сміттєзвалища та перетворити його на електричну енергію. У травні 2016 року КП Черкаської служби чистоти підписало договір із компанією ЛНК . Директор Черкаської служби чистоти Олександр Савенко обіцяє, що завдяки цьому проекту місто не тільки позбудеться шкідливого газу, а й отримає прибуток близько 1 млн. грн.

Черкаське сміттєзвалище переповнене. Якщо ще раз укріпити стінки, максимум воно прислужить ще рік. Далі потрібно будувати новий полігон.

Олександр Савенко, директор КП Черкаська служба чистоти :

На експертизі зараз знаходиться проект будівництва нового полігону на території цих 20 га. Будемо дивитися: якщо кошти виділять, то будемо будувати новий полігон .

Скільки ж коштуватиме новий полігон черкаському бюджету, в Черкаській службі чистоти поки не знають. Найімовірніше вже за півтора року в Черкасах поруч зі старим полігоном у Руській Поляні з явиться нове звалище площею не менш, ніж 7 га.

Варіант 2. Сміттєпереробний завод

Розмови про будівництво сміттєпереробного заводу точаться в Черкасах не один рік. Однак будівництво підприємства щоразу розмовами й закінчувалося. В Україні поки працює лише один сміттєспалювальний завод київська Енергія , збудований наприкінці 80-х років минулого століття. Енергія переробляє лише чверть відходів, які продукують у столиці.

2 роки тому компанія з Бахрейну OAK Utility Solutions Development WLL запропонувала побудувати в Черкасах сміттєпереробний завод, що має працювати за методом піролізу.

ПІРОЛІЗ це розклад органічних речовин під дією температури при нестачі кисню.

Наталя Свояк, голова міського осередку Всеукраїнської екологічної ліги:

Найнебезпечнішими речовинами, які дають нам сміттєспалювальні заводи, є вуглеводні, які в більшості є токсичними й канцерогенними. Високотемпературне спалювання дозволяє досягнути, щоб ці складні вуглеводні окислювалися до простіших або оксидів вуглецю, сірки, які теж забруднюють довкілля, але менше. І звісно ж, газоочисне устаткування повинно вловити максимальну кількість золи, пилу і цих забруднюючих речовин для того, щоб убезпечити це підприємство для довкілля Черкас .

Завод планує виробляти електроенергію та синтез-газ. Його будівництво, за попередніми підрахунками інвестора, коштуватиме не менше 80 млн. євро. Поки що компанія-партнер інвестора, ТОВ ЕКО-БАІК , очікує результати оцінки впливу на довкілля, яку розробляє державне підприємство Центр екологічних ініціатив .

Андрій Богоявленський, виконавчий директор ТОВ ЕКО-БАІК :

Ми у лютому підписали меморандум з Бондаренком, чітко визначивши основні вимоги, як від інвесторів, так і від міста. А в міста була основна вимога це екологічно чисте підприємство, яке підтримає громадськість, і не спалювання. А від інвестора це гарантія постачання сміття. Я хочу бути впевненим: якщо я приведу сюди великі інвестиції, весь визначений міський обсяг сміття буде потрапляти на виробництво. Тому що коли підприємство буде розраховане на 300 тонн на добу, а буде приїжджати 200, то інвестор і підприємство нестиме збитки .

Компанія ЕКО-БАІК пропонує побудувати сміттєпереробний завод на Проспекті Хіміків, 74 . Це 3-тя черга колишнього заводу Хімічного волокна . Він уже близько 10 років не працює. 15 тис. кв. м колишніх приміщень Хімволокна і 7 га землі викупило підприємство ТОВ ВС ЛІТ . Воно зареєстроване на Кіпрі і теж чомусь нічого не виробляє.

Наталя Свояк, голова міського осередку Всеукраїнської екологічної ліги: Відносно місця розташування ніяких зауважень немає. Тому що це промислова зона. Раніше там знаходилося підприємство 1-ої категорії небезпечності. Тому, я сподіваюся, ця територія відповідатиме небезпеці самого підприємства .
Чи з явиться у Черкасах сміттєпереробний завод, вирішуватимуть черкащани. Міська влада й представник інвестора Андрій Богоявленський обіцяють подати екологічну експертизу проекту на громадські слухання. Якщо черкащани підтримають пропозицію, тоді за проект голосуватимуть депутати.

Варіант 3. Ретельний роздільний збір

На початку 2000-х років британський економіст Робін Муррей запропонував теорію нульових відходів . Він сказав, що сміття потрібно розглядати не як проблему, а як ресурс. Чому ми повинні обов язково сортувати й переробляти відходи? Тому що таким чином ми не псуємо довкілля, менше впливаємо на зміну клімату, а також бережемо природні ресурси, які рано чи пізно вичерпаються.

Приклад для наслідування

У маленькому японському селище Камікацу живе 1 700 людей. І вони розділяють своє сміття на 34 категорії. Кожен має 5 різних відер для паперу, окремі контейнери для пластикових стаканів і окремі для пляшок. Сьогодні в Камікацу переробляється близько 80% відходів, і тільки 20% надходить на звалища. А до 2020 року там планують повністю відмовитися від сміттєвих звалищ.

А що у нас?

У Черкасах також на початку 2000-х намагалися впровадити роздільний збір сміття встановили окремі контейнери для скла, паперу й пластику. Однак із тих часів залишилися лише контейнери для пластикових пляшок. Бачки для скла й паперу майже зникли з міста. Бо черкаська влада не переймається цим питанням. Агітують сортувати сміття лише приватні фірми, які заробляють на переробці відходів.

Олександр Гавриленко, голова правління ПрАТ Черкасивторресурси :

Спалювати не треба, насамперед треба організувати роздільний збір по місту. Це важка робота організаційна, інформаційна, виховна і т.д. Ми довго боролися, поки контейнери почали наповнювати тим, що на них написано. Але ця робота потрібна. Це продовжить життя і сміттєвому полігону, і збереже довкілля .

Найкращим способом вирішити проблему відходів, вважають у світі, це повторно їх переробляти. Адже зменшиться кількість небезпечних сміттєвих полігонів, не буде отруйного диму від спалювання сміття, а також на цьому можна економити сировину й заробляти.

Як ми можемо на це вплинути? Почати із себе? Знайти пункти прийому макулатури, скла, оргтехніки, батарейок і віднести туди власне сміття.

У цьому вам може допомогти сайт http://promusor.in.ua. На ньому ви можете знайти інформацію про те, як правильно сортувати сміття та пункти прийому відходів у Черкасах.