Робота донецького журналіста за «кремлівською» завісою

Донбас23 листопада 2014, 19:00
 16 0

Ми зустрілися. Усі мої колеги з Донецької області - члени нашої громадської організації «Донецький інститут інформації» зараз разом.

Точно так як і півроку тому - тільки з явилися ще нові люди в нашій команді. Рівно півроку як ми припинили повноцінну роботу редакції в Донецьку. Потім почалася стрілянина на вулиці і ми зовсім закрили офіс вдома. І в кінці кінців основний склад організації евакуювали в Слов янськ і Маріуполь.

І ось сьогодні ми знову разом, в одному офісі, в одному приміщенні. Не треба телефонувати по скайпу, щоб вирішити оперативні питання, не треба передавати що то по телефону, досить обговорити в ньюз-румі. Ось такі прості речі стали для нашої редакції розкішшю. Спасибі нашим друзям і партнерам - донецькому фонду Ізоляція за допомогу в організації цієї зустрічі. Ще я зловив себе на думці сьогодні про те, що ми не думаємо, як закрити двері в офіс, щоб туди не увірвалися озброєні ТІТУШКИ і не направляємо веб-камеру у вікно на парковку, щоб в разі критичної ситуації була фіксація того, що відбувається. Ні тривожної кнопки і пульта охорони, немає газових балонів на тумбі біля входу на випадок самооборони. З такої атмосфери ми їхали з Донецька в квітні 2014 року - в той час як на вулиці, нібито, відбувалася гібридна російська весна.

Минуло півроку і ми списали тисячі букв в листування один з одним, в суперечках на вічні теми хто правий-хто винен , що робити , як жити , і де жити і так далі. Ці теми вийшли на перший план в порядку денному мільйонів наших земляків, наших сусідів з Донецька, наших друзів. Кожен день починаємо з того - які новини в Донецьку.

Ми нікуди не поділися і завжди будемо там - хай не в офісі нашої редакції, куди ще в 2013 році ломилися горезвісні ТІТУШКИ , нехай не в Макдональдсі , який закрився майже відразу після початку заворушень, нехай ми не будемо в нашому улюбленому музичному парку, яким керував зараз вже так званий мер Донецька Мартинов і нас не буде більше в улюблених цехах Ізоляції , де бойовики розгорнули в язницю, більше схожу на концтабір. Нехай ми не там, але все це в нас. Ніхто не відбере у нас цього - тільки якщо ми самі не вирішимо, що це все більше не наше.

Нехай курс президента і уряду чітко орієнтований на безпам ятство, нехай вишівата завдає невидимі удари по нашим землякам, нехай політики створюють всі умови для того, щоб ми забули і відмовилися. Але навряд чи я або хтось з нашої команди стане на цей шлях.

Донецьк - наш будинок і частина нашого життя, так, травма, так, звідти в мирний час багато хто з нас хотіли виїхати, та багато речей в Донецьку мені були незрозумілі, а місцями навіть огидні і я хотів або це змінити (від паблік спейсу до прозорості міської ради та офісу губернатора) або виїхати і забути. Але я завжди залишався і залишуся в цей раз.

Мені сподобалася ідея керівника фонду Ізоляція Любові Михайлової - будівництво мостів між людьми.

Адже, за великим рахунком, все дурниця - головне - людина. Там, за кремлівським завісою, залишаються люди, ті, хто опинилися в темній кімнаті один на один зі своїми проблемами, страхами, невпевненістю. Звичайні люди від яких я постійно чекаю звершень, раціональності, перемог. Але навіщо? Я підходжу до них з камерою і питаю про що то - але ж вони всі люди зі своїми проблемами і історіями. Вони бояться. Як всі ми боїмося - що буде війна, будуть смерті, чергова хвиля насильства.

Всі ми боїмося, що залишимося наодинці. Що б було зі мною, якби я залишився там - в Донецьку face-to-face з гідрою під назвою ДНР ?

З мішком цибулі або картоплі? Хто знає як повів би себе в ситуації в якій опинилися наші земляки напередодні холодів і морозів, напередодні голоду і зими. На центральних каналах розмов про Донбас все більше, а страждання від цього не зменшуються.

Чим ми можемо бути корисні суспільству? Нашим людям? Донеччанам, які виїхали і які залишилися?

Відповіді на ці питання і є нашими журналістськими завданнями на найближчий час. Як відповідати запитам суспільства і підвищувати якість своєї роботи - для цього ми зібралися в ці дні в Києві.