Місяць авторських читань: кіберпоет Міхал Габай і супержінки Рози Рібаз

Львів12 липня, 10:37
 6 0

У Львові продовжується літературний фестиваль “Місяць авторських читань”. Учора перед львів’янами виступили словацький поет і критик Міхал Габай та іспанська письменниця Роза Рібаз.

У творчості Міхала Габая , відомого також під псевдонімом Анна Снєгіна, реальність та віртуальність переплітаються, впливають одна на одну. В рамках Місяця авторських читань він презентував свою, присвячену вічній боротьбі добра і зла, збірку поезій Мертва голова .

Ця книга є іншою, ніж мої попередні збірки. Її назва пов язана із алхімією, а саме зі створенням каменю мудрості. І водночас Мертва голова це фарба у малюванні, яка означає засохлу кров , розповідає письменник.

У книзі Міхал віршує багато часових вимірів: минуле, історію і майбутнє. Він вважає, що у сучасному світі дуже важко зрозуміти, де реальність, а де ірреальність.

У віршах використовую займенник Я , бо так легше висловити свої емоції і такий прийом має сильніший вплив на читача , додає поет.

Зараз Міхал Габай не пише, бо Мертва голова , в якій було дуже багато негативних емоцій, його вичерпала.

Інша учасниця вчорашніх читань, іспанська письменниця Роза Рібаз дебютувала 2006 року. За десять років вона стала найвідомішим автором детективів в Іспанії та Німеччині. Для себе Роза обрала чорний роман, бо він показує певний перелом злочин. І з цим переломом можна проникнути в різні прошарки суспільства.

На фестивалі письменниця читає уривки із детективної серії про журналістку і поліцейського Анну Марті. Події в романі Дар мови відбуваються у 50-ті роки в Іспанії, де важко було уявити жінку, яка пише чи розслідує справи.

Я вибрала писати про п ятдесяті роки, бо це роки молодості моїх батьків. Я хотіла зрозуміти ті умови, в яких вони жили. П ятдесяті період великої тиші, коли не можна було говорити зайвого. Тому також пишу про ці часи, щоб показати, наскільки важливою є література у нашому житті , зазначає письменниця.

Головна героїня роману Дар мови має лише одну зброю мову. Знання мови у детективі є для Анни і проблемою, і порятунком, бо лише вона зможе прочитати документи, на які поліція не зверне уваги. Власне, тому цей роман ще називають філологічним трилером.

Серію детективів про Анну Марті письменниця створила у співавторстві з Сабіною Хофманн . Роман був поділений між авторками: Роза писала для читачів, які знають Іспанію 50-х років, а Сабіна додавала інформацію для того, аби роман зрозуміли інші читачі.

Бути співавтором дуже цікаво, але надзвичайно складно. Сабіна пише німецькою, а я іспанською. Наші рукописи були написані двома мовами, тому ми перекладали одна одну. І тоді ставали найсуворішими критиками. Тому подекуди у фрагментах роману різними мовами є невеличкі зміни для того, аби уникнути ще більше дискусій між нами , розповідає Роза.

Зараз Роза Рібаз живе у Німеччині, але пише і для іспанських читачів. Через це, вона вважає, що може говорити про проблему національної ідентифікації чи расизму.