Своїми чи міськими колесами?

Львів29 червня, 10:44
 7 0

Навчаючись у Варшаві, я їхала в університет звичним для себе маршрутом. Як раптом на одній зупинці водій вийшов і кудись попрямував.

Невже по каву чи цигарки? подумала я. Але чоловік обійшов автобус, відкрив пандус, по якому заїхав пасажир, і рушив далі. Я розповідаю цю історію уже три роки. І за цих три роки, я ніколи не бачила такого в Україні. Ми вирішили зробити експеримент і подивися чи допоможуть водії і люди потрапити людині на візку в громадський транспорт.

Наш герой Микола Карпенков . Хлопцеві дев ятнадцять років. Він живе і навчається в кампусі Українського Католицького Університету, який розташований зверху Стрийського парку, тому в центрі буває вкрай рідко. Тільки за допомогою друзів та батьків студент відвідує центральну частину міста.

Хлопець погоджується одразу. Але кілька разів запитується:

Ти впевнена, що люди допомагатимуть?

Нам важливо подивитися на ситуацію під іншим кутом. Те, що транспорт не до кінця пристосований, відомо всім. Але як реагуватимуть перехожі, чи готові вони і водій допомогти і буде тестом для всіх нас , відповідаю я і бачу, як й для нього важливим стає цей експеримент.

Микола скористався двома видами транспорту низькопідлоговим автобусом по маршруту 3А і тролейбусом по маршруту 25. Весь цей час ми вели приховану зйомку.

Тест на доброту

Під їжджає автобус , кажу я і стаю неподалік від Миколи. Транспорт під їжджає близько до тротуару, але пандус ніхто не відкриває. Бачу, як незнайомі чоловіки одразу приходять на допомогу хлопцеві. Вони заносять коляску разом з Миколою у переповнений автобус. Люди розступаються. З вуст не зринає жодного питання чи скарги. У певний момент бачу, як старший чоловік підтримує коляску, щоб вона ненароком не зрушила з місця під час руху.

Після першого здоланого маршруту запитую Миколу, як він почувається.

Я не люблю просити допомоги у людей, але, знаєш, я не думав, що вони так швидко реагуватимуть , з усмішкою на обличчі відповідає хлопець.

Для нього це вперше, коли він сам без друзів і батьків намагається дістатися центральної частини міста. Для нього це також тест на доброту кожного із нас.

А часто ходить 25-тий тролейбус? запитую я в старшої жінки на зупинці.

Дуже рідко , відповідає вона в момент, коли з-за повороту виїжджає електротранспорт.

Це вам пощастило , додає вона.

Та якщо у автобусі підйом був низьким, то у старих трамваях сходинки високі. У певний момент чую, як жінка, виходячи із тролейбуса, голосно каже: Хлопці допоможіть! До Миколи підбігають перехожі. Через високий підйом занести коляску в салон, виявляється, не так просто. А водій тим часом чемно чекає, коли усі пасажири, в тому й числі Микола, зайдуть. Це вже згодом, купляючи квиток, я дізнаюся, що за кермом була жінка.

Ми повторимо цей експеримент ще раз. Але водії так і не реагують на Миколу. В автобусі по маршруту 3А, купляючи квиток, я звернула увагу водія на те, що у салоні є пасажир на візку, але чоловік тільки продав мені квиток і проігнорував моє зауваження. У цей момент мені хотілося вірити, що він просто не почув.

Долаючи відстань востаннє, чоловік у військовій формі допомагає Миколі, а потім плескаючи по плечу скаже: Нехай Бог тобі допомагає . Микола подякує, і у цьому дякую я прочитаю вдячність кожному, хто небайдужий.