Що таке Sziget та чому варто на нього потрапити

Одеса12 травня, 17:54
 1 0

Фестиваль «Сіґет» (угор. Sziget) — один із найбільших європейських фестивалів, що відбувається кожного літа в серпні з 1993 року на дунайському острові Hajógyári sziget в Обуді (Будапешт). Угорською мовою sziget означає «острів».

Фестиваль Sziget, також відомий як Острів Свободи, є одним з найпопулярніших в світі музичних фестивалів. Музична програма фестивалю є багатожанровою, а крім неї є багато інших театральна, мистецька, циркова. Щодня близько 250 програм на 60 майданчиках та сценах.

Фестиваль народився у 1993. Прихід у світ дитятка Кароя Герендаї та Петера Мюллера, яке назвали тоді Diaksziget (Студентський острів) вітали аж 43 тисячі гостей, які змогли відвідати 200 концертів, 80 кіно показів та 40 театральних вистав. На першому фестивалі виступали лише угорські музиканти.

Протягом 7 днів відвідувачі фестивалю можуть ознайомитись з усім спектром музики: від традиційних алжирських пісень до канадського індастріела, від брутального американського хард-року до витончених лондонських ді-джеїв на острові знайдеться концерт на будь-який смак. Окрім музики на Сіґеті відбуваються численні культурні заходи, включаючи перегляди кінофільмів, спортивні змагання, художні виставки та галереї, театральні та циркові вистави, дискусійні клуби, мовні школи, дитячі програми, розіграші призів, благочинні акції тощо.

Ось наприклад відео з Sziget 2015 де можна побачити майже все, що є на острові свободи.

У різні роки багато українських гуртів брали участь у програмі фестивалю. Наприклад Mad Heads (2006), Гайдамаки (2009,2015), Антитіла (2010), ДахаБраха, ONUKA (2015). Фестиваль є дуже популярним у Європі, понад 50 % відвідувачів приїжджають з Нідерландів, Німеччини, Великої Британії та Франції.

А ще була дивна історія, коли фестиваль мало не запустив додаткову програму в Києві. У червні 2013 року стало відомо, що організатори фестивалю домовилися із КМДА про проведення фестивалю у Києві додатково до фестивалю, що проводиться щороку у Будапешті. Засновник Сіґета Карой Герендаї сказав, що переїзд пов язаний із тим, що в Україні менша конкуренція та досить високий попит на такі заходи, а Труханів острів задовольняє концепцію Сіґета як острівного фестивалю, а також є зручним для його проведення.

Бюджет першого київського Сіґета , який мав відбутися наприкінці червня 2014 року, був запланований на рівні 4 млн євро, а тривалість три дні. У майбутньому організатори планували вийти на п ятиденний формат. Навесні 2014 року через політично-економічну ситуацію в країні фестиваль перенесли на 2015 рік, однак він так і не відбувся.

Містер Тамаш Дерс, мер 4-го району Будапешта пред явив позов Сігет , стверджуючи, що фестиваль настільки гучний, що місцеві жителі не можуть спати ночами. Мер хотів змусити організаторів за рішенням суду припинити всі програми в період з 6 години вечора до 10 години ранку, що практично значило закриття фестивалю. Він вже втратив подібние провадження проти Sziget в суді в 2002 році Організатори фестивалю у 2008 році обіцяли місцевим чиновникам, що основна сцена буде закрита в 11 годині вечора і ніякої музики на ній не буде після цього. З цієї причини концерт Iron Maiden був перенесений з 9:30 вечора на 9:00 вечора.

Цього року фестиваль заплановано на 10-17 серпня. Вже анонсовано виступ багатьох гуртів, як наприклад Muse, David Guetta, Sia, Crystal Castles, KAISER CHIEFS, DIE ANTWOORD, Ленінград, The Neighbourhood та ще більше 100 гуртів.
Деякі кажуть, що Сігет це фестиваль, потрапивши на який можна ще рік не ходити на концерти. Зазвичай люди живуть у наметах на самому острові, лише деякі винаймають житло у самому Будапешті.
Для українців це один за найближчих музичних фестивалів у Європі і точно фестиваль, на який треба потрапити за життя.

photo: [ Sandor Csudai ] . www.facebook.com/csudaisandor