Я несу концепцію, в якій ми сьогодні знаходимося, – Степан Рябченко

Одеса10 червня, 17:05
 3 0

Ми поспілкувалися з одеським медіа-художником, скульптором та автором інсталяцій Степаном Рябченко, який працює у напрямку цифрового мистецтва та використовує цифрові технології у своїй роботі. У свої 29 років Степан організував вже близько 50 виставок у різних куточках світу, а сьогодні презентував новий проект «Honey Plant», який втілює ідеї творення.

Давайте поговоримо про цифрове мистецтво. Які в нього перспективи?

Спочатку я починав працювати як архітектор, дуже багато займався концептуальною архітектурою. Потім працював з комп ютером, з новими технологіями і по суті, планував бути архітектором, але так вийшло, що в якийсь момент мене зацікавила ідея синтезу мистецтв. З єднання всього в одне ціле: архітектура, скульптура, образотворче мистецтво.

Так я працюю з архітектурою і віртуальним середовищем, я просто почав проектувати віртуальне середовище. Почав створювати свій світ, зі своїми героями, образами, ідеями і все це в результаті знайшло систему цифрового мистецтва. Я не малюю свої зображення, я їх проектую, тобто проектую середовище у форматі зображення, створюю віртуальний світ і потім його репрезентую в якості картин, скульптур, відео інсталяцій або архітектурних об єктів.

Що стосується перспектив цифрового мистецтва, якщо взагалі говорити про певний авангард у мистецтві, то він, на мій погляд, можливий тільки в області цифрового мистецтва. Тому що комп ютери, віртуальний світ з явилися у ХХ сторіччі і це, по-перше, новий інструментарій для художника, якого не було раніше. По-друге, з явилися нові теми, яких не було раніше. Наприклад, моя серія Комп ютерні віруси такої теми не було раніше і я вирішив дати вірусам плоть, тіло, тобто візуалізував їх матеріальну сутність. Таким чином, змістив акцент зі злочинної діяльності на естетичну сторону з чого вийшла концепція зарядження мистецтва.
Інші серії присвячені побудові масштабних фігуративних композицій про життя віртуального світу і населення, яке я створюю. Сьогодні моя серія робот це продовження розвитку мого світу, і я вирішив створити віртуальний сад, віртуальні квіти. Мені дуже цікаво працювати з цією темою зараз, тому що вона дуже творча. Якщо у попередніх темах є нюанс агресії та боротьби, то тут абсолютно творчі речі і я дуже гарно себе почуваю, коли їх створюю.

Взагалі, сама ідея створити те, чого не існує, виростити щось з нуля, виростити квітку, дати їй ім я, придумати йому історію це дуже заряджає. Заряджає ці роботи позитивною енергією, це саме те, чого зараз не вистачає людям. Виставка називається Медонос це квітка, до якої злітаються всі комахи, щоб взяти з неї нектар і переробити в мед. Тобто я створив саме медоносні квіти. Для мене це метафора джерела, таким чином, кожна людина шукає джерело і кожен визначає його по-своєму.

Коли я створював всі ці роботи, я слухав інструментальну китайську та японську музику, дуже тонку та мінімалістичну. В якомусь сенсі, це відобразилось у роботах, тому що вони вийшли дуже лаконічними. Хоча зазвичай я взагалі не слухаю музику, вона не впливає на мене як на людину. Я, наприклад, не люблю музику зі словами, тому що вони несуть сенс, а я сам несу сенс. І часто сенс слів у музиці не співпадає із моїм світоглядом, тому мене найбільше влаштовує інструментальна музика.

Музика на вас не впливає. Можливо, література?

Я не рефлексую на якісь соціальні та політичні теми. Звісно, світ на мене впливає, тому що я в ньому живу, але спеціально я не включаю глобальні проблеми у свою творчість. Я створюю свій світ, утопію, якої не існує, цей світ може бути ідеалістичним, зі своїми правилами та законами. Потім я просто ділюся цим світом із суспільством.

Уявімо, що у вас з явилася можливість побудувати місто, як би воно виглядало?

Я би побудував місто-сад це місто, в якому дотримується баланс природи, нових технологій і чільною ланкою була б людина. Це екологічно чисте та автономне місто.

А яким багажем знань або досвідом повинна володіти людина, щоб краще зрозуміти ваші роботи?

Мої роботи дуже зрозумілі, мені так здається. В цьому випадку є нова візуальна мова, абсолютно зрозуміла, є образ та концепція. Щоб зрозуміти мої роботи, не потрібно читати великий текст, оглядатися і розуміти, що саме я мав на увазі. Але тут все зрозуміло: віртуальні квіти, яких не існує, образи. Які створив художник на основі своєї фантазії, своїх думок, почуттів. Які він переплавив в ці образи.

Вам доводилося знаходити відгук серед ваших глядачів? В чому це проявлялося?

Думаю, людям подобаються мої роботи. Їм подобається, що це нова візуальна мова і це нові теми, яких не було раніше живописі, наприклад. Завжди радію, коли людям подобається, тому що створюю свої роботи і для них також.

Якщо говорити про актуальність, ваші роботи мають термін придатності?

Я несу концепцію, в якій ми сьогодні знаходимося. Це людина, яка живе на кордоні між реальним та віртуальним світом, кордон, який стирається. Це одна з найголовніших концепцій сьогодні. Раніше ми збиралися та спілкувалися в реальному світі. А сьогодні це відбувається завдяки віртуальному світу. Тому, звісно, це найактуальніша течія сьогодні. Але термін придатності я не можу передбачити, у сьогоднішньому часі і я несу відбиток цього часу. Можливо, через 100 років світ трансформується зовсім по-іншому, виникнуть нові теми, але моя задача жити сьогоднішнім днем і трохи зазирати у завтрашній.

Найскладніше у роботі над інтерв ю це розшифровка тексту. Чи є схожі моменти в роботі над картиною?

В мене є різні серії робіт і всі вони постійно поповнюються. Все стається випадково, наприклад, до мене прийшла ідея створити Віртуальні квіти , я загорівся нею, а потім починається технічна сторона роботи. Є загальна концепція і вона згодом вишліфовується. Підбір композиційних та колористичних рішень відбувається на підсвідомості, але найважливішим є створення образу. У випадку з квітами, образу необхідно вигадати історію, тому що це невід ємна частина роботи. Ти дивишся на квітку, вона максимально цікава, у неї є образ, але потім ти читаєш авторський текст і занурюєшся в літературний опис і це дуже цікаво, як на мене. Раніше я такого не робив.

А чи бувало таке, що ви задумали зобразити на картині одне, а виходило щось абсолютно інше?

Завжди. В процесі ти працюєш як режисер. Якісь персонажі та герої йдуть, а якісь з являються. У результаті може виникнути зовсім інша робота і це може наштовхнути на нову концепцію. В цьому і є магія мистецтва. Дуже цікаво займатися творчістю, тому що це процес, який ніколи не закінчується. Ти знаєш, що завтра тебе чекає щось нове.

Розкажіть про найскладніші Ваші виставки і з чим це було пов язано?

Я не можу сказати, що є найскладніші виставки, є цікаві моменти, пов язані з формуванням експозиції, участі у виставках. Коли INVOUGE запросили відкрити галерею моїми роботами, в мене були лише ескізи, які складно назвати самодостатніми роботами. Та мене дуже цікавила ця тема, я дуже хотів показати її в Одесі, у своєму рідному місті, щоб це була перша сходинка цієї теми, яка знайде розвиток в інших виставкових просторах.

Уся виставка формувалася в ході підготовки, в мене не було готових робіт, до останнього дня виставки я створював їх. Тільки нещодавно картини були доставлені і зараз висять на стінах галереї.

Виставка Степана Рябченко проходить в галереї INVOUGE за адресою вул. Грецька, 25. Відвідати інсталяцію можна до 24 липня включно.