«КримSOS» у Полтаві: мистецтво як засіб адаптації

Полтава13 липня, 20:44
 17 0

Жителі тимчасово окупованих і прилеглих до них територій продовжують залишати власні домівки, шукаючи більш безпечний тимчасовий, а можливо, і постійний прихисток для себе та своїх рідних.

У зв язку з цим в Україні активно створюються комітети, ради, громадські організації, які займаються питаннями адаптації внутрішньо переміщених осіб в інших регіонах країни. 12 липня 2016 року відбулося відкриття полтавського регіонального офісу ГО КримSOS , діяльність якого поширюється на Полтавську, Сумську та Черкаську область.

Офіси ГО КримSOS уже працюють у Львові, Херсоні та Києві. Відповідно, їх діяльність охоплює західний, південний та центральний регіони. Полтава була обрана як осередок у східному регіоні.

За словами Ярослави Ребрик, координаторки ГО КримSOS у полтавському регіоні, тут дуже гостро постає питання працевлаштування, а відповідно, і можливості сплати за житло. Центр зайнятості вирішує цю проблему, але поки що не досить продуктивно.

У рамках грантового проекту, який розробили та втілили в життя викладачі Інституту культури і мистецтв ЛНУ ім. Т.Шевченка, що нині діє в Полтаві, завдяки участі ГО КримSOS відбувся двотижневий художній пленер. На ньому переселенці та місцеві жителі могли познайомитися ближче не лише з образотворчим мистецтвом (зокрема, живописом та графікою), але і з культурними пам ятками Полтави.

За словами одного з організаторів цієї мистецької акції, викладача Луганського національного університету Артура Арояна, захід планувалося розділити на екскурсійну та творчу частини, але згодом вони злилися в одне ціле. Таким чином, пленер випадково переріс у своєрідні уроки рисунку та живопису студентів художнього університету чи академії мистецтв. Учасники робили не просто замальовки та етюди, а й вивчали мистецьку історію міста. Разом з Артуром Арояном розробили ідею та втілили її в життя викладачі Інституту культури і мистецтв ЛНУ ім. Т. Шевченка Інна Гуржій та Нато Мікеладзе, а також полтавська художниця Тетяна Метель.

Організатори та учасники пленеру на відкритті виставки

Локації підбиралися таким чином, щоб була не досить складна натура , говорить Артур Ароян. Оскільки більшість учасників не займалися професійно ні живописом, ні графікою, складна композиція могла би спантеличити тих, хто перший раз взяв до рук пензля чи олівця.

Як і в будь-якому масовому заході, не обійшлося без труднощів: кілька днів несприятливі погодні умови унеможливлювали роботу на відкритій місцевості. Також, як розповів Ароян, важко було знайти локацію, у межах якої знаходилося б приміщення для зберігання робіт. В останній день пленеру, що проходив у дендропарку, необхідно було забезпечити ще й транспорт для пересування учасників разом з необхідним оснащенням та матеріалами. Зі зберіганням допомогли художниця Олена Зозуля, викладач Інституту культури і мистецтв ЛНУ ім. Т.Шевченка Олександр Калашник та колектив Полтавської обласної бібліотеки ім. І. П. Котляревського.

Пленер під час дощу. Фото: Артур Ароян

Учасники продемонстрували гідні результати роботи. На виставці були представлені картини в жанрах натюрморт, пейзаж і портрет. Загалом, участь у пленері взяли 54 учасники, з них 14 внутрішньо переміщених осіб. Художньою діяльністю займалися раніше всього п ять осіб, для інших такий досвід був новим. Про матеріальну сторону та загальні підрахунки витрачених ресурсів організатори говорять неохоче, однак зазначають, що було придбано всі необхідні матеріали та інвентар для якісної та продуктивної творчої роботи.

Випускниця одного із полтавських вишів Марина дізналася про проведення цієї акції із соцмереж:

Я із задоволенням взяла участь у проекті, тому що вже давно не малювала, була в декретній відпустці , говорить вона. Позитивний момент Марина вбачає саме у можливості людей, які ніколи не займалися живописом та графікою, спробувати свої сили і хто знає можливо, знайти своє покликання. Подібні заходи дають змогу пройти свого роду курс арт-терапії. Незалежно від того, переживала людина сильні потрясіння чи ні результат буде позитивний.

Дві Марини учасниці пленеру з Полтави

У суспільстві склався стереотип, нібито люди, які приїжджають зі східних регіонів, мають якусь специфічну модель поведінки, що одразу відділяє їх у натовпі від інших громадян України. Цей міф розвіяли і організатори пленеру, і учасники з Полтави. Комунікація була настільки злагодженою, що про жоден поділ на групи (на кшталт місцеві й нетутешні ) не було й мови. Навіть наймолодші учасниці Катя та Надя учениці 1 класу Полтавської дитячої художньої школи говорять, що відчували себе комфортно серед дорослих.

Під час пленеру. Фото: Артур Ароян

Куратор грантової програми художнього пленеру Ірина Мисник радіє, що така ініціатива стартувала саме з допомогою КримSOS :

Ці люди чудові, і той стереотип, який склався в суспільстві, начебто приїхали сепаратисти, неправдивий. Це патріоти, які хочуть жити в Україні, вони знайшли тут дім. А ми всіляко допомагаємо їм інтегруватися , говорить вона.

Представники ООН високо оцінили цей перший пленер, але звернули увагу, що не лише ми повинні навчати чомусь , але навчатися самі , стверджує Ярослава Ребрик. У подальшому організатори обіцяють ще низку подібних занять.

Виставка триватиме орієнтовно до серпня, а в найближчих планах координаторів ГО КримSOS проведення вже іншого мистецького заходу. Анонсуючи його, пані Ярослава сповістила, що це мають бути театральні вистави, у яких візьмуть участь діти внутрішньо переміщених осіб. Малечі пропонуватимуть уявити себе акторами та зіграти різні за характером та настроєм ролі. Можливість перевтілюватися як в позитивних, так і в негативних персонажів покликана допомогти дітям краще адаптуватися в суспільстві, звикати до різних емоцій і легше переживати можливі стреси, спричинені життєвими реаліями.

На тих, хто ще не встиг оглянути виставку, шукає допомоги або має можливість допомогти сам, чекають за адресою: м. Полтава, вул. Котляревського 1/27, офіс 636.