Свято Івана Купала – язичницьке чи православне?

Полтава11 липня, 20:30
 11 0

Свято Івана Купала – одне з найбільш значущих свят у слов'ян. Досі виникають питання щодо символічного поєднання стародавніх традицій наших предків та християнського значення цього свята.

Особливість звичаю святкування криється в часі: кордон двох періодів сонячного циклу протягом року

У день святкування Івана Купала сонце досягало найвищої активності. На цей час припадали найтриваліший світлий час доби і найкоротша ніч. Саме після Купали , як вважав народ, сонце починало згасати , а день ішов на спад. Усі дні літнього сонцестояння вважалися святковими.

Дане свято уособлювало поєднання неба-батька з землею-матір ю, вогнем і водою, чоловіка з дружиною. Вважалося, що в серці кожної людини розквітає огнецвіт, і природа наповнюється любов ю.

Іванів день (ще одна назва свята) відзначається в багатьох країнах, вважається не тільки загальнонаціональним, а й церковним. До того, як на Русі поширилося християнство, свято Івана Купала відзначалося в день літнього сонцестояння (20-22 червня). Пізніше, як було зазначено, святкування стало тісно пов язане з днем народження Іоанна Предтечі (24 червня, за старим стилем, 7 липня

У процесі християнізаціі свято отримало ще й назву на честь Іоанна Хрестителя (Предтечі). Він вважається попередником Ісуса Христа, який передбачив його прихід.

Іоанн жив в Іудейській пустелі аскетом, проповідував хрещення покаяння для іудеїв. Саме він же в водах Йордану хрестив і самого Ісуса Христа. Хрещення відбувалося зануренням у воду або обмиванням. У християнських уявленнях він є останнім у ряду пророків. Іоанн Хреститель став найбільш шанованим святим у християнстві після Богородиці.

Іоанн Предтеча жив приблизно з 6-2 року до н. е. до 30 року н. е. По материнській лінії Іоанн був родичем Ісуса Христа і народився на шість місяців раніше нього.